Diş Estetiğinde Devrim; Zirkonyum Kaplama

Diş Estetiğinde Devrim; Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Diş kaplamada metal ve metal olmayan malzemeler kullanılmaktadır. Metal malzemeler görüntü itibari ile hastaları tatmin etmemektedir. Ancak zirkoyum adı verilen beyaz renkte bir alaşım sayesinde daha doğal bir görünüm elde etmek mümkündür. Diş renginde ya da diş restorasyonunda sıkıntısı olan hastalarımıza zirkonyum kaplama tedavisini öneriyoruz. Neden mi?

- Oldukça dayanıklıdır.

- Işığı geçirmesi nedeni ile daha doğal bir görüntü yakalamak mümkündür. Metal maddeler opak bir görüntü verirken, zirkonyum maddesi daha parlaktır.

- Diğer dişleriniz ile uyum sağlar.

- Bu tedavide dişler daha az tıraşlanır ve kendi ana dişlerinizi kaybetmemiş olursunuz.

- Malzemeye boyut ve şekil vermek oldukça kolaydır.

- Diş etine kolay uyum sağlar.

- Metal içermediğinden dolayı ağızda koku oluşmaz ve tat değişikliği meydana gelmez.

- Çıkarılmaları durumunda dişlerde doku kaybı oluşmaz.

Çenenin arka kısmında bulunan ve boyu uzun dişlere zirkonyum kaplama yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü kırılma riski fazla olacaktır. Ayrıca diş eti iltihabı gibi olumsuz durumlarla karşılaşırsak önce bu sorunları tedavi ediyor ve daha sonra uygulamaya geçiyoruz.

Zirkoyum Kaplama Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Dişlerinde üst üste binme, renk ve şekil değişikliği olan hastalarımız için tavsiye ettiğimiz tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Kalp rahatsızlığı olan bireylere ve gelişim çağında olan gençlere tedaviyi önermiyoruz. Ergenlik çağında çene gelişimi henüz tamamlanmadığından dolayı sürekli olarak yenileme işlemi yapmak gerekmektedir. Kaplama malzemeleri oldukça uzun ömürlüdür. Ağız bakımına imtina gösterildiği taktirde kaplama ömürlüktür diyebiliriz. Kaplamada kullanılan porselen malzemeye göre daha az kırılgandır. Dişte herhangi bir kırılma ya da çatlama meydana geldiğinde klinik ortamlarda durumun telafisi mümkündür. Zirkonyum kaplama diş bilgisayar desteği ile yapılabileceğinden dişinizle uyumu diğer kaplama maddelerine göre daha fazladır.