Tekerlek Ve Süspansiyon Yedek Parçalar

Tekerlek Ve Süspansiyon Yedek Parçalar

Aks Kafası Nedir?

Araçlar hangi teknolojide olursa olsun bütün araçlar dört tekerlek üzerinde girmektedir ve tekerleklerin de hava ve yol durumlarına göre uygun olarak seçilmesi büyük önem kazanmaktadır. Ayrıca kullanım tiplerine göre de yazlık ya da kışlık olarak da hız tekerlekleri olmak üzere üç ana gruba ayrılmaktadır. Soğuk havalarda ve altı derecenin altında düştüğü durumlarda kış ya da kar lastikleri kullanılmalıdır. Oto yedek parça ürünlerinden olan bu sistemlerin her zaman için orijinal parçaların kullanımları oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu sayede hem sürüş konforu hem de sürüş güvenliği sağlaya bu sistemlerde her zaman ana unsur helezon yay ve amortisör olmaktadır.
Oto yedek parça sistemlerinden bir tanesi olan aks kafası araçların aks sistemlerinde yer alan ve iyi bir sürüş konforu ayrıca sessizlik için gereken en önemli parçalardan bir tanesi olmaktadır. Aks sistemleri aldıkları dönüş hareketlerini tekerleklere aks kafası ya da başıyla iletmektedir. Aks grubunun ara elemanlarından olan aks kafasının en üst tabakasından oynar ve hareketli bir aksam da vardır.

Aks Sistemlerinden Bilinmesi Gerekenler

Genellikle içerisinde bilyeler olan bir rulman yer alarak kullanılmaktadır. Araçların hareketlerine bağlı olarak amortisör yaylandıkça ve inip kalktıkça ya da araç lastikleri sağ ya da sol yöne doğru döndürdükçe bu aks kafası da diğer parçalara bağlı olarak hareket etmektedir. Bu şekillerde arabaların yoldaki titreşimlerini emer ve lastiklerin de daha iyi hareket etmesini sağlamaktadır ve oldukça dayanıklı malzemelere sahip olmaktadır. Fakat bilinmesi gerekmektedir ki yol şartlarına ya da kullanım yıllarına bağlı olarak yıprandığında mutlaka değiştirilmesi gereklidir. Oto yedek parça sistemleri ile değişimleri yapılmaktadır.