Şarj Kontrol Cihazı Nedir?

Şarj Kontrol Cihazı Nedir?

Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan güneş enerjisi santrallerinde güneş panelleri dışında farklı ekipmanlar da kullanılır. Şarj kontrol cihazı da güneş enerji sistemlerinde kullanılan bir cihaz olup sistemin çalışmasında büyük etkisi vardır. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Şarj Kontrol Cihazı Nerede Kullanılır?

Şarj kontrol cihazı güneş paneli ile elektrik üreten sistemlerde kullanılan bir cihazdır. Gündüz güneş panelleri tarafından toplanan güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşmesinin ardından bu elektriği kontrollü bir şekilde aküye dolduran cihazdır. Bu cihaz akülerin ömrünü uzatır. Gelen akımı ve voltajı dengeleme özelliği olan şarj kontrol cihazları akımın belirli bir süre boyuncu aküye gitmesini sağlar. Akü dolduktan sonra akımı keserek aküyü koruma altına alır. Şarj kontrol cihazları diğer adıyla solar şarj regülatörü sistemin büyüklüğüne göre belirlenir. Güneşten gelen akıma ve güneş panelinin gücüne göre belirlenen şarj regülatörü güneş enerji sistemlerinin kalitesini ve performansını etkileyen en önemli cihazlardan birisidir. Şarj regülatörü ne kadar kaliteli ve verimli olursa sistem de o denli verimli çalışır, yüksek performans gösterir.

Şarj Kontrol Cihazı Seçimi


Şarj kontrol cihazları kullanılacağı sistemin gücüne uygun olmalıdır. Cihaz seçerken güneş paneli sisteminin gücü ile doğru orantılı regülatör seçmek sistemin yüksek performans ile çalışması açısından son derece önemlidir. Güneş paneli gücünün 450 Watt ve 40 Ah’den yüksek olduğu durumlarda MPPT adı verilen şarj kontrol cihazları seçilmelidir. Daha düşük olanlarda ise PWM şarj kontrol cihazları seçilmelidir. Sistemde kullanılan güneş paneli sayısına uygun şarj kontrol cihazları kullanılmalıdır.