Metal Paletler Nedir?

Metal Paletler Nedir?

Metal palet modelleri genellikle fazla yüklemelerde ve yanı zamanda uzun süreli ve kuru depolamalarda yani güçlü ve ağır yükler için kullanımları sağlanan en etkili palet modelleri olmaktadır. Daha fazla askeri mühimmat için de kullanılmaktadır. Metal ve ahşap palet modellerinde kullanılan malzemeler, karbon çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum içermektedir. Bunlardan karbon çeliği en düşük maliyete sahip olan sahip olan ancak en yüksek dayanıklılığa sahiptir. Alüminyum daha hafif bir ağırlıklara sahip olsa da çelik kadar dayanıklılığı bulunmamaktadır. Ancak karbon çiçeği ahşaba göre daha pahalıdır ve daha dayanıklıdır.

Metal Paletlerde Bilinmesi Gerekenler

Metal palet modellerinin maliyetleri daha ilk başta yüksek gibi görünse de, dayanıklılıkları ve geri dönüşüm özellikleri ile ahşap palet modellerine göre her zaman daha avantajlı sonuçlar vermektedir. Metal paletlerin dezavantajı ise başlangıç maliyetleri olarak daha yüksek olması ve oldukça ağır olmalarıdır. Ancak günümüz piyasasında giderek artan rekabet koşulları ile artık daha ince bir malzeme yapısına da sahip olarak hizmet vermektedir.

Plastik Palet Nedir?

Plastik palet modelleri plastikten yapılan bir ürün olmaktadır. Plastik paletler Avrupa da daha yaygın olarak kullanımları sağlanmaktadır. Plastik paletler ahşap palet modellerine göre çok daha uzun servis ömürlü olması, hafif olması ve daha dirençli olması sebebi ile sıklıkla tercih edilerek kullanılan bir üründür. Plastik palet modelleri nakliye ve işçilik masrafları ayrıca sterilize edilmeme özellikleri ile maliyet tasarrufu sağlamaktadır.