Urfa Dan Ne Satin Alinir

Urfa Dan Ne Satin Alinir

Kendine has olan kültürüyle bir dünya markası haline gelen ve dünyanın her yerinde gerek mutfağıyla gerekse diğer birçok özellikleriyle adından söz ettiren, dünyanın en eski tapınağıyla (Göbeklitepe - M.Ö: 10000) tarihi sil baştan yazdıran şehir Şanlıurfa. Şanlıurfa'nın bugünlere kolay gelmediğini söyleyebiliriz. Tarihte pek çok savaş, yıkım, eziyet bunların yanında pek çok kültür ve yenilik gördü. Eski ismi Edessa olan bu şehrimiz ilerleyen zamanlarda Urfa adını alıyor, günümüzde yaygın olarak bu isimle söylenmeye devam etse de Kurtuluş Savaşı yıllarında İngiliz ve Fransız ordularının işgaline uğramış fakat kahramanca bir savunma ile düşmanı memleketinden kovmayı bilmiştir. Bu başarısı sayesinde 1984 yılında Urfa isminin başına"Şanlı" unvanını alarak günümüzde Şanlıurfa ismi ile anılmaktadır.

Şanlıurfa Kültürü

Şanlıurfa dünyada belki de bu kadar fazla kült değeri bünyesinde barındıran nadir şehirlerden birisidir. Kendisine has misafirperverliği, insanları sahiplenme kültürü Şanlıurfa'da çok ileri boyutlarda görülür. Bir evin kapısını çalıp Tanrı misafiri olduğunuzu söylerseniz size en rahat imkanları sağlayacaklarından ve rahat edebileceğinizden emin olabilirsiniz. İnsanlar çok sıcakkanlı ve dost canlısıdır. Şanlıurfa binlerce yıllık çok kültürlü yapısını her yeni insanı ve kültürü kabullenerek daha da zenginleştiriyor diyebiliriz.

Şanlıurfa Nereler Gezilir ve Neler Satın Alınır?

Şanlıurfa size gezilecek yer konusunda pek çok imkan tanır. Balıklıgöl, Eyüp Peygamber Makamı ve Camisi, Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara (Dergah Cami), Şanlıurfa Kalesi (Hz. İbrahim'in mancınık sistemi ile ateşe atıldığı kale), tarihi çarşısı, arkeoloji müzesi, Göbeklitepe, Harran evleri, Halfeti Ulu Cami ve saymakla bitmeyecek pek çok yer daha. Peki, Şanlıurfa'da turist olarak alışveriş nasıl yapılır? Şanlıurfa öyle turist görünce fiyatları arttıran bir şehir değil gayet uygun fiyatlara alabileceğiniz pek çok şey bulunuyor. İlk olarak acı severler için isot (biber çeşidi) mutlaka alınması gereken şeyler arasında başı çekiyor. Bakır eşyalar ise hediyelik eşya olarak rahatlıkla tercih edilebilir ve alınan insana kendisini değerli hissettir. Sade ve sert kahve severler için Mırra (kahve) mutlaka denenmesi gereken bir lezzettir. Giyim konusunda ise yerel kıyafetler yanı sıra deri ceketler ile fark yaratabilirsiniz. Yerel lezzetler olarak isot reçeli, nar pekmezi, kurut, Şanlıurfa fıstığı, Şanlıurfa peyniri de denemeye değer tatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Siz de bu tarihi şehre tanıklık etmek istiyor ve kendinizi pek çok güzel lezzet ile ödüllendirmek istiyorsanız tatil planlarınız arasına Şanlıurfa şehrini ekleyebilirsiniz.