Tasarımın Önemi

Tasarımın Önemi

Tasarım bir şeyin planlanma ve oluşum aşamasında meydana getirilen çizim modelleridir. Bir ürünün ne için kullanılacağı algısını yaratmak için tasarım yapılır. Tasarım yaratıcı düşünce gücüyle ortaya konulan ve bir benzeri bulunmayan çalışmalar yer verilerek hazırlanır. Tasarımın doğru ve uygun olabilmesi için öncelikle hangi ürün için yapılacağı ve oluşturacağı algıya göre tasarlanmalı. Tasarım birden fazla uygulama alanına sahiptir. Bunlardan biri endüstri tasarımdır. Bu tasarım, teknoloji ürünleri, ev aletleri, makineler gibi ürünlerin üç boyutlu olarak tasarlanması ve ortaya çıkmasıdır. Bir diğer tasarım çeşidi; çevre tasarımı. Bu tasarım da peyzaj, iç mekân ve dış mekân tasarımı, bina ve çevreye yönelik yapılan algısal modeller yapma çalışmasındır. Tasarım çeşitlerinin belki de en önemlisi grafik tasarımdır. Bu tasarımın aktif olarak yer aldığı alan daha fazla olmakla beraber daha dikkat çekici bir konumdadır. Grafik tasarımı animasyonlar, filmler, ambalaj tasarımı, broşür tasarımı ve dijital ortamda kullanılabilecek her türlü görsel öğrenin tasarımını kapsayabilir. Bir oyunun tasarımı ya da bir mesajlaşma görselinin tasarımına kadar yapılabilen modellerdir. İki boyutlu ya da üç boyutlu çizimler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Tasarım Oluşturma

Teknoloji tarafında özellikle bilgisayar alanında yeni bir ürünün tasarımı için bilgisayar teknolojileri kullanılır. Tasarımın her alanında bilgisayar teknolojilerine ihtiyaç duyulabilir. Düşünce gücüyle ortaya konulan tasarımların eşsiz olması için ürünün neye fayda sağladığı bilinerek tasarlanmalı. Tasarım yapılırken görsel sanatların ilkelerinden yararlanılır. İki ya da üç boyutlu çizimler ile yapılabilir. Hizalama, denge, vurgu, renk, görüntü, tekrarlama ve uyum bir tasarım çiziminde dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Tasarım çizimlerinde çizilen her çizginin, rengin, vurgunun bir anlamı vardır. Kişide uyandırdığı algıda bu çizim sayesinde oluşur. Ortaya çıkan modelin eşsiz olabilmesi ve ürüne giydirilirken uyumlu olması için tasarım tekniklerine dikkat edilerek yapılmalıdır.

Tasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ürünün ortaya çıkışı ve neye hizmet ediyor oluşu ne kadar önemliyse tasarımı da o kadar önemlidir. Tasarım bir ürünün performansı kadar önemli bir etkendir. Ürünün ortaya koyuluşundan ve satışına kadarki süreci etkileyebilir. Bir ürünün alım kalitesini bile belirleyebilecek ölçüdedir. Bir elbiseyi alırken bile modeldeki duruşuna bakılır. Ürüne giydirilen tasarım amacına hizmet etmeli. Tasarım ile ürünün ne işe yaradığı ve fayda sağlayacağı detayı bile anlaşılabilir olmalı kimi zaman. Kimi zaman da hiç detaya gerek kalmadan sade bir tasarım da ürünün ortaya çıkış amacını açıklayabilir ve satışını arttırabilir. Firmalar arasında ürün rekabeti yerin tasarım rekabetine bıraktı denilebilir. Çünkü tasarım ne kadar iyiyse alma arzusu da o kadar yüksek oluyor. İnsanlar bir ürünü almadan önce tasarımına bakıyor. Tasarımı dikkat çekici ise ürünün özelliklerine ve performansına bakıyor. Bu da tasarımın önemini gösteriyor.