Taş İstinat Duvarı Hesabı

Taş İstinat Duvarı Hesabı

Taş istinat duvarı hesabı taşın yapısına ve kullanılacak olan alana göre değişiklik göstermektedir, zemin etütünün geoteknik araştırmaların yapılarak en uygun yapıların tercih edilmesi gerekmektedir. Karayolları kenarlarında sıklıkla gördüğümüz taş istinat duvarları yapısı ve koruyuculuğu itibariyle tercih edilmektedir. Aynı zamanda taş istinat duvarları maliyet bakımından betonarme yapılardan daha uyguna gelmektedir. Ancak her yapının maliyetine veya uğraşına göre sağlamlığının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sağlamlığı sağlayan bir unsur iyi bir hesaplama ve bu hesaplama neticesinde profesyonel imalat becerilerinin kullanılmasıdır. Bu süreçte ilk aşama olan istinat duvarı hesabı için profesyonel yazılım ve profesyonel programlardan yardım almakta fayda bulunmaktadır.

Taş İstinat Duvar Çeşitleri

Taş istinat duvarı hesabı kullanan taş ve kullanılan yönteme göre değişiklik göstermektedir. İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar tarafından tasarlanmış olan taş istinat duvarı hesabı programları kısa sürede en doğru şekilde istinat duvarı hesaplamasını sizler adına yapmaktadır. Tasarlamış olduğumuz yazılımlar sayesinde sizlerde kısa süre içerisinde hesaplama yapabilirsiniz. İstinat duvarı olarak taşın tercih edilmesiyle taşın yapısına kullanılan harcın çeşitliliğine ve yapım metotlarına göre karşımıza çok fazla model çıkmaktadır. Genel itibarıyla ağırlık tipi taş istinat duvarları tercih edilmektedir. Bu yapıların önünde pasif toprak basıncı olmadan durabilir. Bu nedenle önlerinde veya altlarına temel kazma ihtiyacı bulunmamaktadır. Ancak giderlerinin olabileceği yerlerde oyma derinliğinden daha derinden duvar temellerinin olması ya da duvarın üst kısmından suyun akarının verilebilmesi sağlanmalıdır.

Taş İstinat Duvar veya O Programları

İnternet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalar tarafından taş istinat duvarı hesabı yapabilen yazılımlar en uygun fiyatlara satışa sunulmaktadır. Program özelliklerini ve kabiliyetlerini öğrenebilmek için demo uygulamaları deneyebilirsiniz. Aynı zamanda online firmalar tarafından farklı istinat duvarları için geliştirilmiş olan maliyet hesaplama veya projelendirme programlarını satın alabilirsiniz.