Fotovoltaik Tarımsal Sulama Sistemleri

Fotovoltaik Tarımsal Sulama Sistemleri

Fotovoltaik tarımsal sulama sistemleri geniş tarım arazilerinin sulanması ve ürün kalitesinin artırılması için tercih edilen bir yöntemdir. Tarımsal sulama yapılan alanlarda ürünün susuz kalmasını engellemek için geliştirilen güneş enerjili sulama sistemleri son yıllarda yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.

Fotovoltaik Sulama Sistemi Nedir

Fotovoltaik sulama sistemi, tarımsal sulama sistemleri arasında yer alan ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilen bir sulama sistemidir. Sistemin temel prensibi sulama için ihtiyaç duyulan enerjiyi güneşten elde etmesidir. Güneş enerjili sulama sistemleri olarak da bilinen bu sistem güneşten almış olduğu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Elde edilen elektrik enerjisi suyu kaynağından tarım arazisine ulaştırmak için kullanılır. Jeneratör, motor gibi su çekme seçeneklerine göre daha ekonomik ve masrafsız olması bu sistemin gittikçe yaygınlaşmasına neden olmakta. Sistemin çalışma prensibi son derece basittir. Sistemin kurulumu için güneşlenme süresi uygun olan bir arazi belirlenir ve bu araziye güneş panelleri kurulur. Güneş panelleri güneş enerjisini toplar, invertörler aracılığı ile bu enerji alternatif enerjiye dönüştürülür. Tarımsal sulama sistemlerinde elektrik enerjisi ile kuyudan ya da başka bir kaynaktan su çekilir ve çekilen su tarım arazisine ulaştırılır. Sistem hem gündüz hem de gece sulaması için uygundur. Gece sulaması yapılacaksa sisteme akü dahil edilmeli, gündüz üretilen elektrik enerjisi aküde depolanmalıdır.

Neden Güneş Enerjili Sulama Sistemlerini Tercih Etmelisiniz

Güneş enerjili sulama sistemleri masrafsız ve ekonomik bir sistemdir. Yakıt kullanılmadığı için yakıt tedariki, jeneratör gürültüsü gibi sorunlarla karşı karşıya kalmazsınız. Yakıt fiyatlarından etkilenme söz konusu değildir. Son derece sessiz bir sulama yöntemi olup aynı zamanda çevre dostudur. Enerjinin zamanında üretilmesini ve kullanılmasını sağlar.