Nasıl Düzenli Para Biriktirilir?

Nasıl Düzenli Para Biriktirilir?

Düzenli olarak para biriktirmek herkesin hayali ancak para biriktirmek kimsenin yapamadığı şeyler arasında yer almaktadır ve alışveriş yapma yönündeki savurganlığımız, maalesef bunun temel sebepleri arasında bulunmaktadır. Halbuki doğru bir planlama ile hem keyfi harcamalar yapmak hem de düzenli olarak para biriktirmek mümkün hale geliyor. Sizler için bu işin en önemli ipuçlarını bir araya getirdik.

Kişisel Giderlerden Tasarruf

Hobileriniz olabilir, kişisel giderleriniz olabilir, güzellik ve arabanız için bir şeyler yapmaya çalışıyor olabilirsiniz. Fakat bu harcamaları her ay biraz kontrol altında tutmak, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Zira kişisel harcamalar genellikle kontrolsüz bir şekilde gerçekleştiriliyor, dolayısıyla ay sonunda bütçemizi tüketmemizle sonlanıyor. Her ay kişisel bütçenize bir bedel biçerseniz, onu kontrol ederek para arttırmanız da mümkün hale gelecektir.

Kredi Kartına Dikkat

Kredi kartları iyi birer ödeme aracı olarak karşımıza çıkıyorlar ancak maalesef yaptığınız harcamayı nakit olarak görmediğiniz için sanki onu harcamıyormuş gibi hissetmeniz de mümkün oluyor. İnternet alışverişleri, taksitli alışverişler gibi mecburi haller dışında kredi kartınızdan biraz uzak durun ve sınırsız para harcıyormuşsunuz duygusundan kurtulmaya çalışın.

Yatırım Yapın

Yatırım yapmadan parayı direkt olarak nakit şekilde saklamak, tasarruf ve birikim duygunuzu yeterince körüklemeyecektir. Halbuki altın alır, vadeli mevduata parayı aktarır, dövizle sepeti zenginleştirirseniz, yaptığınız birikimleri gördüğünüzde moraliniz düzelecektir. Böylelikle daha düzenli bir şekilde birikim yapmak ve yatırım için motivasyonunuz artacaktır.

Bütçe Hazırlayın

Gelir ve giderlerinizi düzenli bir şekilde takip etmezseniz, ne kadar düzenli para biriktirebildiğinizi de öğrenemezsiniz. Halbuki hazırlayabileceğiniz bir gelir gider tablosu, gereksiz giderlerinizden kısmanız ve tasarrufa para aktarmanız için size bilgi verecektir. Ayrıca, gelirinizin eridiğini görmek sizi rahatsız edeceği için muhtemelen hayatınızda daha tutumlu olmaya çalışacaksınız.

Alışverişi Uzatmayın

Hafta sonları AVM’lerde ağır ağır dolaşarak her şeye göz atmayı seviyorsanız, tasarruf imkansız olacaktır. Zira bir alışveriş merkezine gittiğinizde, ihtiyacınız olan mağazalara nokta atışı ziyaretlerde bulunmalı, ihtiyacınızı aldıktan sonra çok sağa sola bakmadan orayı terk etmelisiniz. Pek çok mağaza, tüketicilerin aklını çelmek için vitrinleri ilgi çekici şeylerle doldurmaktan çekinmiyor.

Hayatınıza Düzen Getirin

Her akşam bir mekandaysanız, hayatınızı düzensiz bir şekilde yaşıyor ve hiç bir şeye önem vermiyorsanız, bu sizin finansal hayatınıza da yansıyacaktır. Kişisel finansınızı bir düzen içerisinde tutmak ve etkili şekilde onu yönetmek için kendinize bir çeki düzen vermeniz gerekiyor.