Ekran Kartları Hakkında

Ekran Kartları  Hakkında

Ekran kartları bilgisayar ile ilgili olan terimlerin başında yer alır, bu kartlar görüntünün monitöre yansıtılmasını sağlarlar. Bunun yanında ekran kartlarının bilgisayar ekranında bulunan görüntünün kalitesini de belirledikleri bilinir ancak görüntü kalitesinin sadece ekran kartına bağlı olduğu söylenemez. Görüntü kalitesinin monitöre bağlı olduğunun da bilinmesi gereklidir. Bu iki özelliğin birbirine eşdeğer olması gereklidir çünkü sizin ekran kartınız ne kadar kaliteli olursa olsun monitörünüz yeterli değilse görüntü kaliteniz düşük olacaktır. Söz konusu olan ekran kartlarının günümüzde gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Farklı tiplerde oluşturulan günümüz ekran kartları kendilerine ait olan özelliklerine göre sizlere video modları sunar. Aynı zamanda monitörde bulunan görüntüleri sizlere gösterebilmek için analog sinyalleri kullandıklarını da söyleyebiliriz.

Ekran Kartlarının Temel Özellikleri

Ekran kartlarının günümüzde farklı çeşitleri bulunur. Birçok çeşitte bulunan ekran kartlarının temel olarak üç tane özelliğinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikler; Video Chip, RAM, RAMDAC şeklindedir. Bu özelliklerin ilki olan Video Chip ekranın yansıtması gereken görüntülerin sinyallerini oluşturmakla görevli olduğunu söyleyebiliriz. İkinci özellik olan RAM'ın ise ekrana gönderilen görüntülerin bilgilerini saklamakla görevli olduğunu sizlere söyleyebiliriz. Üçüncü özellik olarak bilinen RAMDAC’ ın ise grafik işlemcisinde işlenen ve video belleğine aktarılan bilgilerin monitöre gönderilmesi için gerekli olan dijital sinyallerin RGB sinyallerine geri dönüşmesini sağlamakla görevli olduğunu sizlerle paylaşabiliriz. Saydığımız bu üç maddenin gösterdikleri performans dahilinde bilgisayar işlemcisine oldukça büyük katkılarının olduğunu bilmenizde fayda vardır.

İdeal Ekran Kartı Çeşitleri

Günümüzde oldukça önemli yeri bulunan ekran kartları çeşitli modellerde sizlere sunulur. Üretilen çeşitlerin ise fiziksel özellikleri dahilinde şekillendiğini söyleyebiliriz. Birçok çeşidi bulunan bu kartların modellerine internet sayfaları üzerindeki ilgili online mağazalar ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz bu adreslerde sizler için en ideal olan ekran kartı çeşitleri olarak Onboard ekran kartı ve harici denilen ekran kartı sunulur. Sizlerin ise bu adreslerde bulunan ekran kartları arasında size en uygun olanı seçmenizi tavsiye ederiz.